• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Pradžia Dvasingumas Mintys prieš Kalėdas

Mintys prieš Kalėdas

El. paštas Spausdinti PDF

Man nelabai patinka ilgos kalbos per Kalėdas. Kasmet tas pats: daug žodžių, gražios giesmės, žvakės, šilta atmosfera, besišypsantys žmonės. Kada ir kaip Jėzus Kristus gimė Betliejuje, mes visi žinome. Bet faktas yra tas, kad tai mūsų labai nepaliečia kasdieniame: mes pasiliekame tokie patys. Jeigu Kalėdos nekeičia mūsų elgesio santuokoje, šeimoje ir darbe, tai jos tėra tik nereikšmingas paviršutinis jausmas.

Taigi, kas mums yra Kalėdos? Gražus prisiminimas? Jauki atmosfera? Ar tai viskas? Man patinka vienas žmogus, kuris artimai susijęs su Kalėdomis. Biblijoje apie jį parašyta labai mažai. Tačiau jis buvo vienas iš dviejų žmonių, kurie dalyvavo Jėzaus gimime. Jo vardas – Juozapas, Marijos vyras.

Juozapas buvo susižadėjęs su Marija. Nežinome, kuo jam patiko Marija. Gal gražia išvaizda? Gal savo kuklumu ir tikėjimu? Nėra žinomos detalės apie jų meilės pradžią. Vis dėl to yra faktas, jog jie įsimylėjo ir jau šventė savo sužadėtuves. Tačiau Juozapui prasideda nemalonumai: „... dar nepradėjus jiems kartu gyventi, Šventosios Dvasios veikimu ji tapo nėščia“ (Mt 1, 18). Įsivaizduokime: Juozapas, susižadėjęs su savo būsima žmona, dar neturėjęs lytinių santykių su ja, pamatė, kad jo mylimoji tapo nėščia! Nežinome, kaip jis jautėsi. Nežinome, kaip šitoje situacijoje jautėsi Marija. Kaip jai paaiškinti Juozapui, kad ji tapo nėščia iš Šventosios Dvasios? Kaip iš viso kažkam tai paaiškinti?

Biblijos tekstas nieko nekalba apie jų jausmus. Bet aš įsivaizduoju, kad abiem tokioje situacijoje buvo labai sunku. Gal jie išvis nieko nekalbėjo? Galų gale Juozapas kažkaip apsisprendė: „...nenorėdamas daryti jai nešlovės, sumanė tyliomis ją atleisti“ (eil.19).

Labai svarbu, kaip žmogus sprendžia. Čia matyti Juozapo širdis. Raštas sako, kad jis „būdamas teisus, ...sumanė“. Tikrai jis nusivylė Marija. Tikrai jis jau buvo pradėjęs svajoti apie jų busimąjį bendrą gyvenimą. Bet dabar suprato: Marija turi meilužį, ji neištikima. Jis galėjo imtis tam tikrų priemonių. Tačiau jis nieko nedarė. Jis švelnus, teisus, nenori daryti jai nešlovės. Jo elgesyje atsiskleidžia Juozapo praktiškas tikėjimas. Jis nedaug šnekėjo, bet jo tikėjimas buvo konkretus, praktiškas ir akivaizdus gyvenime. Žvelkime toliau. Kai Juozapas nusprendė Mariją tyliai atleisti, „per sapną jam pasirodė Viešpaties angelas“ (eil. 20) ir jam viską paaiškino: iš ko Marijos vaisius, ir koks bus tas vaikas.

Čia galime matyti vieną Biblijos principą: kai mes vaikštome šviesoje ir elgiamės pagal Dievo Žodį, Dievas toliau kalbės su mumis ir padės žengti kitą žingsnį. Taip buvo ir su Juozapu.

Na, ir dabar angelas jam paliepė parsivesti Mariją į namus. Toks sprendimas anais laikais reiškė, kad:

-         žmonės supras, jog Marija nėščia nuo Juozapo.

-         lytiniai santykiai prieš vestuves nepriimtini – žmonės pradės apkalbinėti.

-          Tikri niekas nesupras jų paaiškinimo, kad nėštumas iš Šventosios Dvasios.

Vadinasi, parsivesti busimąją žmoną – tai sunkus sprendimas. Ką daro Juozapas? „Atsikėlęs Juozapas padarė taip. Kaip Viešpaties angelo buvo įsakyta (eil. 24). Man patinka toks Juozapas: tai žmogus, kuris ilgai nediskutavo, bet padarė, ką Dievas jam pasakė. Nors tai buvo sunku, bet jis greitai apsisprendė. Jam buvo aišku: tai yra Dievo valia.

Dar vienas faktas yra paminėtas apie Juozapą: „Jis negyveno su ja kaip vyras, iki ji pagimdė sūnų“ (eil. 25). Nors oficialiai jie buvo susitokę (eil. 24), bet Juozapas vis tiek neturėjo lytinių santykių su Marija iki Jėzaus gimimo, nes suprato, kad visa tai, kas dabar vyksta, yra ypatingas Šventosios Dvasios darbas, ir jis nenorėjo trukdyti.

Čia vėl matome žmogų, kuris gyvena tyliai, ramiai pagal Dievo Žodį, o ne pagal žmonių įsivaizdavimą ir kalbą. Jis eina savo keliu su Dievu. Būtent tokį žemišką tėvą turėjo mūsų Viešpats Jėzus Kristus, kai Jis buvo vaikas.

Taigi, Kalėdų proga norėčiau palinkėti: gyvenkime kaip Žodžio vykdytojai, būkime tikri Jėzaus mokiniai. Juozapas – geras pavyzdys mums.

Lic theol. Kristofas Haegelis, EBI destytojas

 

 

Atnaujinta ( Penktadienis, 14 Lapkritis 2014 18:12 )  

Naujausi leidiniai

biblija-kalbina-tave.jpg Rekomenduojame naujas knygas:

"Biblijos konkordancija"

"Pažinti Dievą"

Apie laisvę...

...Buvę nuodėmės vergais, jūs iš širdies paklusote tam mokslo pavyzdžiui, kuriam buvote pavesti, ir, išvaduoti iš nuodėmės, tapote teisumo vergais. (ap. Paulius)

Design by Eduard Goss Laisvųjų krikščionių bažnyčia