• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Barkimės teisingai

El. paštas Spausdinti PDF

Sample ImageKai kurios poros barasi dažnai, kitos rečiau. Trečios pykstasi tylomis, paskelbdamos „šaltąjį karą“. Dar kitoms labiau priimtinas itališkas temperamentas, kai skraido lėkštės ir dūžta vazonai. Vienoms būdingas staigus ugnikalnio išsiliejimas ir po jo grįžtanti ramybė. Kitos metų metais ieško priekabių ir riejasi kaip katės ir šunys.

Panašu, kad barniai neišvengiami. Tačiau kaip bartis teisingai? Galima tiesiog gyventi kaip išeina. Tačiau tuomet pyktis, nuoskaudos ir atšalimas bei nusivylimas neišvengiami. Manoma, kad konfliktai yra blogai. Tačiau išmokus bartis teisingai galų gale įmanoma geriau suprasti savo sutuoktinį ir vietoj susvetimėjimo jūsų laukia artimi ir šilti santykiai.

Kad santuoka išliktų tvirta, nebūtina visuomet būti vienos nuomonės

Dr. Steve Stephens knygoje „20 stebėtinai paprastų puikios santuokos taisyklių ir priemonių“ kalba apie pagrindinius konfliktų valdymo principus.

1. Pasirinkite teisingą laiką ir vietą.

Labai dažnai pagauname save su vyru besibarančius automobilyje. Tiesiog būna nelengva laiku išsiruošti ir suspėti, pavyzdžiui, sekmadieniais į bažnyčią. Visa bėda, kad mašinoje sėdi vaikai. Dar kita priežastis būna nuovargis ar alkis. Erzulį visada sukelia stresas, tuomet dažnai prasideda „stalo tenisas“ – tu pasakei, aš nepadariau. Tokiu metu sunku valdytis ir dažnai elgiamasi iracionaliai. Blogiausia, kad vėliau tenka gailėtis pasakytų žodžių. O pats jautiesi lyg „apsidergęs“.

Labai svarbu nesibarti viešumoje bei vaikams girdint. Jei vaikai girdėjo barnį, jiems reikės paaiškinimo ir atsiprašymo. Konfliktų viešumoje blogybė – jie baigiasi pažeminimu ir gėda. Barniai girdint vaikams gali išgąsdinti jūsų mažylius ir priversti juos jaustis nesaugiai.

2. Vienu metu – viena problema.

Dažnai pora besibardama šokinėja nuo vienos prie kitos temos ar problemos. Tai labiau panašu į fejerverkus nei į problemos sprendimą. Rezultatas – jokio sprendimo. Įsikarščiavusi iš savo nuoskaudų krepšelio išsitraukiate tai, ką užgniaužėte vakar ar prieš mėnesį. Labai greitai jūs jau nebežinote, dėl ko pradėjote pokalbį. O vidus kunkuliuote kunkuliuoja.

Susitarkite, kad nešokinėsite nuo vienos problemos prie kitos. Vienu metu spręskite vieną bėdą – tol, kol susitarsite.

3. Viską darykite pagarbiai.

Stebėkite savo balsą. Rėkimas nieko nepadės, tik išgąsdins netoliese esančius vaikus ar kaimynus. Sustabdykite vienas kitą, padėdami nekelti balso. Kalbėdami vis garsiau ir pikčiau tik įsiaudrinsite ir emocijos taps nevaldomos.

Nepravardžiuokite vienas kito ir neklijuokite etikečių. Tai tik suardys jūsų ir taip trapius ryšius. Jei jūsų sutuoktinis taip padarė, nereiškia, kad ir jums galima.

Visada priminkite sau: jūs puolate problemą, o ne savo žmogų.

4. Nepertraukinėkite.

Būna be galo nemalonu, kai dar nebaigęs pasakoti esi pertraukiamas. Leiskite jam (jai) viską pasakyti iki galo.

Daktaras Steve Stephens siūlo „3+3 taisyklę“. Norėdami nuspręsti, kuris kalbės pirmas, meskite monetą, Tuomet galite kalbėti 3 minutes nepertraukiamas. Pasibaigus laikui eilė keičiasi. Pagrindinis uždavinys – įdėmiai klausyti nepertraukinėjant.

5. Baikite priimdami sprendimą.

Neįtikėtinai daug šeimos barnių baigiasi tik „apsikoliojimais“ iki kito karto. Pora niekur nenueina. Pabaigia ten, kur pradėjo. O juk kiekvieno šeimos konflikto siekinys yra surasti sprendimą, o ne nurungti kitą. Kartais pasiekti susitarimą per vieną kartą nepavyksta (pavyzdžiui, vėlus vakaras ar reikia išvažiuoti). Tuomet susitarkite dėl kito karto.

6. Susitaikykite.

Bet koks barnis nėra malonus. Tuomet pasakoma negražių dalykų, tikrai nekuriančių jūsų santykių. Būtina atsiprašyti už netinkamus žodžius ar pakeltą balsą. Labai svarbu pasibaigus konfliktui skirti laiko susitaikymui. Sugalvokite ką nors mielo, ypatingo. Išeikite pasivaikščioti, pakvieskite vienas kitą į pasimatymą, pasibučiuokite, susikabinkite rankomis, pasimylėkite, pasimelskite, nueikite į kavinę pasėdėti prie žvakių šviesos. Tuo jūs pasakote, kad mylite vienas kitą ir nepaliekate „skylės po susišaudymo“.

 Mes užaugome skirtingose šeimose. Vadinasi, ir barsimės skirtingai. Visiškai normalu, kad jūs kitaip suprantate ir reaguojate į gyvenimą negu jūsų sutuoktinis. Trintis neišvengiama. Išmokę bartis teisingai pradėsite pagarbiai žiūrėti į savo žmogų. Ir dar: niekada nesilaikykite taisyklės „50 ir 50“, t. y., kaip jis, taip ir aš. Jei jis užmynė tau ant kojos, būk stipresnė ir nemink atgal, tiesiog primink, kad tau skauda. Taip ugnis bus užgesinta ir „miškas nesudegs“.

 Pagal Dr. Steve Stephens knygą
„20 Surprisingly Simple Rules and Tools for a Great Marriage“
parengė Aušrinė Šečkuvienė

Perimta iš žurnalo "Tapati" leidėjams maloniai leidus.
Atnaujinta ( Šeštadienis, 04 Liepa 2009 00:12 )  

Naujausi leidiniai

biblija-kalbina-tave.jpg Rekomenduojame naujas knygas:

"Biblijos konkordancija"

"Pažinti Dievą"

Apie laisvę...

„Jei laikysitės mano mokslo, jūs iš tikro būsite mano mokiniai;
jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus.“ (
Jėzus)

Design by Eduard Goss Laisvųjų krikščionių bažnyčia